Chcesz zafarbować włosy w domu? Tak zrobisz to dobrze
Farbowanie włosów w domu to sposób na oszczędność czasu i pieniędzy. Jeśli jednak nie zrobimy tego w odpowiedni sposób, możemy napytać sobie biedy. Brudne paznokcie i skóra za uszami, nierówno nałożona farba, przesuszone włosy, matowy kolor to tylko niektóre problemy. Dzięki naszemu poradnikowi zafarbujesz włosy równo, ładnie i bezproblemowo. Zapraszamy!
Koniecznie zrób próbę uczuleniową
Jeśli po raz pierwszy sięgasz po farbę danej marki, koniecznie zrób próbę uczuleniową. Dzięki temu zyskasz pewność, że w kontakcie z kosmetykiem nie dojdzie do reakcji alergicznej. O ile bowiem stosunkowo łatwo pielęgnować zmianę uczuleniową na ramieniu, to na owłosionej części skóry głowy nie będzie to takie proste.
Jak objawia się alergia skóry głowy? Najczęstsze dolegliwości to pieczenie i swędzenie, ale może dojść do wysypki i wykwitów ropnych. W skrajnych przypadkach niezbędna będzie pomoc lekarza. Koniecznie zrób próbę!
Nie myj włosów przed koloryzacją
Koloryzacja włosów nieumytych to znacznie lepsze rozwiązanie. To nieprawda, że farba będzie się gorzej przyjmowała na brudnych włosach. Natomiast obecny na nich płaszcz hydrolipidowy ochroni zarówno włosy, jak i skórę przed zbyt agresywnym działaniem składników chemicznych znajdujących się w farbie. Będą zdecydowanie mniej przesuszone i skłonne do łamliwości, jeśli pozwolimy im się nieco przetłuścić przed koloryzacją. Zauważ, że fryzjer także nakłada farbę na nieumyte włosy.
Zabezpiecz skórę wokół linii włosów
Konia z rzędem temu, kto nie zafarbował sobie nigdy skroni albo uszu. To normalnie i nie trzeba się tym martwić. Natomiast samo zmycie farby może być problematyczne, dlatego dobrze jest zabezpieczyć skórę tłustym kremem lub wazeliną. Dla pewności uszy też można przesmarować.
Nie farbuj włosów „na oko”
Ta uwaga dotyczy czasu farbowania włosów. Nawet jeśli uważasz, że nie potrzebujesz zegarka do gotowania ziemniaków, na pewno potrzebujesz go do farbowania włosów. Skutki nieprzestrzegania podanego czasu trzymania farby na głowie nie będą przyjemne.
Jeśli przetrzymasz farbę, uzyskasz ciemniejszy odcień od planowanego, a włosy staną się suche i łamliwe. W skrajnym przypadku uznasz, że farba spaliła ci włosy.
Jeśli natomiast zmyjesz farbę za szybko, pigment nie zadziała tak, jak powinien. W efekcie włosy mogą zyskać pomarańczowy lub zielonkawy odcień.
Nie zwijaj włosów w kok i nie upinaj
Farbowanie długich włosów może wydawać się kłopotliwe, a ich właścicielki chętnie spinają je na czas trzymania farby na włosach. To błąd, ponieważ związane w węzeł włosy nie mają dostatecznego dostępu do tlenu, także temperatura wewnątrz koka może być nieco wyższa. W efekcie włosy będą nierównomiernie zafarbowane.
Nie zakładaj na włosy ręcznika ani folii
Działanie farby na włosach jest ściśle powiązane z dostępnością tlenu. Jeśli odetniemy jego dopływ, a przy tym zwiększymy temperaturę wokół włosów, jest więcej niż pewne, że proces farbowania nie przebiegnie prawidłowo. Jest bardzo prawdopodobne, że po takim działaniu włosy nie zafarbują się prawidłowo. Być może nawet uznamy, że wybrana farba ma niską jakość. Niestety, to nie farba, to nasz błąd.
Wyrzuć pozostałą rozrobioną farbę
Rozrobiona farba do włosów ma bardzo krótki termin przydatności do użycia. Na pewno nie będzie się nadawała do nałożenia na włosy za miesiąc lub dwa i nie pomoże jej nawet szczelnie zamknięty pojemnik. Taki eksperyment może jedynie skutkować poważnym uszkodzeniem struktury włosa.
Artykuł sponsorowany